Тато і донька

“Тато і донька” – зустріч в рамках проекту Tato.Net

У Львові відбувся перший в Україні проект міжнародної ініціативи Tato.net, який реалізували Фундація св.Кирила і Методія (Люблін, Польща) і Фонд св. Володимира (Львів). Це проект зустрічі батька з донькою під назвою «Вікно». Проект відбудеться в 4-х містах України – Києві, Одесі, Вінниці, Львові.

Проект скерований до дівчини віком 14-23 роки та її батька (вітчима, опікуна). Головна ціль програми – усвідомлення батьком його батьківської ролі провідника і друга, який відкриває перед донькою «вікно у світ». Завданням батька є допомогти доньці ввійти в суспільство, щоб збудувати в ньому здорову сім’ю. Програма проекту розбита на 6 тематичних сесій, в яких фігурують теми: Краса і сила єдності між батьком і донькою, критерії оцінювання вимог стосунків батька і доньки, спільне дарування, спільна радість, будова мостів довір’я.

11 лютого 2009 року з 10.00 – 13.00 год. у Львові відбулася координаційна зустріч в Центрі Родини по програмі підготовки проекту «ВІКНО» в Україні. Присутні 11 осіб з Любліна ( Польща), Києва, Вінниці, Івано-Франківська, Львова (Україна). О 16.00 год. в Малому сесійному залі Міськради відбулася прес-конференція з телебаченням.

27 березня 2009 р. у Львові в Центрі Родини відбувся вишкіл тренерів. Кількість осіб – 9. Ціль вишколу – ознайомлення з проведенням проекту, його метою та методами праці з підлітками і їх батьками. Вишкіл тривав від 10.00 год до 18.00 год. Обід – 13.00-13.45 год. Перерва на каву – 16.00 год.

28 березня 2009 р. в готелі «Гетьман» відбулася конференція-вишкіл «Тато – донька – світ». Програма відбувалася в двох спеціально обладнаних залах з перервою на обід і на каву-чай в ресторані. Присутні: 22 пари татів з донями, 8 керівників і тренерів проекту. Конференція – вишкіл тривала від 9.30 год (реєстрація) до 19.00 год.

Проект «Вікно» мав великий успіх, прозвучав по радіо, в пресі і по телебаченню. Були сльози радості, особливо, коли дівчата читали листи від батьків. Виходили обнімаючи один одного.

Про велику зацікавленість проектом зі сторони батьків свідчать кількість телефонних дзвінків з бажанням прийняти участь. В проекті брали участь сім’ї 4-х конфесій.

Вартість проекту:

  1. Співпраця громадських організацій України і Польщі сприяє налагодженню добрих відносин між державами, об’єднує їх в європейських культурних і релігійних традиціях, відкриває їх спільні проблеми і засоби їх подолання.
  2. Поліконфесійність проекту і його доброзичлива позитивність, дає родинам гарне відчуття об’днання в спільній проблемі, що цементує державу. Багато подібних проектів зробить міцною Україну.
  3. Налагоджуючи добрі довірливі контакти з донькою, батько створює добрий грунт для передачі традиції свого роду і народу, Сьогодні є велика небезпека збільшення прірви між поколіннями.
  4. В цьому проекті батьки і діти вчаться чути себе, слухати і розуміти, дарувати себе, підтримувати себе, порівнювати себе з іншими, довірити собі таємницю і т.п.
  5. Проект став поштовхом для інших ініціатив, наприклад «Батько і син» – одноденна мандрівка.

Що мене особисто вразило підчас реалізації проекту? Прості звичайні речі, які стали відкриттям і якими ділилася, запрошуючи до участі. «Що батько, це перший мужчина в житті доньки, який стає міркою для її майбутнього вибору», «що батько може вручити квіти в день першої менструації доньки, вітаючи її як жінку наприклад словами «раніше я давав квіти мамі, а тепер і тобі, бо ти стала жінкою». Вразив теж мене факт, що згідно з статистикою в Польщі великий процент «маргінальних» дівчат – з родин або розведених батьків, або працюючих за кордоном, або алкоголіків чи інших залежних, отже там, де нема контакту з донькою. Це стало вагомим аргументом моєї участі в цьому проекті.

 


Міжнародна ініціатива Tato-net

Cемінар «Тато і донька»

Фонд Крила і Мефодія (Польща)

Фонд святого Володимира (Львів)

 

Відповідальність громадянина і зрілість цілого суспільства до щораз то складніших випробувань у всі часи і у всіх суспільствах залишається у прямій залежності від батьківства, від місця батька в сім’ї, від характеру взаємин, які складаються у сім’ях між батьком та іншими членами родини. Семінар «Тато&донька: нове бачення», який відбувся у Львові 28 березня в готелі «Гетьман» мав собі за ціль відрекомендувати в Україні нову програму міжнародної Ініціативи Тато.net  ціль якої − налагодження та відновлення здорових взаємин батька і доньки в українських родинах.

В першому такому семінарі взяло участь 23 дуети татів і доньок − зі Львова та області. Організаторами семінару виступив Фонд Кирила та Методія (Польща), засновник та виконавець програми ініціативи Тато.net, зокрема голова цього Фонду д-р Даріуш Цюпял, а також Фонд Св. Володимира (Україна), організатор Леся Крип’якевич.

 «Це була цікава нагода в особливий спосіб бути зі своєю донькою, і в цих нових обставинах відкривати як її так і себе. Для мене цей семінар став свідченням того, як важливо творити ці нові нагоди для взаємного пізнання», − розповів учасник семінару Богдан Трояновський, психолог,  директор видавництва «Свічадо».

У програмі семінару було одне завдання, яке передбачало те, що тати і доньки навзаєм зроблять одні одним подарунки − розмальовані власноруч горнятка. «Коли дівчата розмальовували горнятка, в аудиторії було шумно, весело, лунав сміх − розповідає Лілія Новіцька, координатор програми а водночас тренер в групі доньок − Але коли я зайшла у зал, де працювали тати, там панувала неймовірна тиша. Батьки скрупульозно, з великою увагою та відповідальністю розмальовували свої подарункові горнятка. Для мене це свідоцтво великої відповідальності татів. Зрештою було багато сліз радості, зокрема коли доньки читали листи, написані їх татами, інший раз, коли вони несподівано отримали квіти від татів».

«Якщо на початку семінару  доньки і тати переважно тримали між собою дистанцію, то після його закінчення вони йшли обнімаючи одне одного», − розповідає зам. голови Фонду св. Володимира Леся Крип’якевич.

«Для мене це був дуже важливий день. Прикро, що я не могла чогось подібного пережити, коли мені було 14», − Марічка Козій, 20 років

Ініціатива Тато.Net була заснована у 2004 р. щоб надихати і підтримувати мужчин в їх унікальній ролі батьківства. Ця ініціатива на сьогодні витворила широку мережу співпраці батьків і задля батьків в Центральній та Східній Європі − Польща, Білорусь, Україна, Росія. Її головна мета − відновлення активного та осмисленого батьківства.

Програма передбачає ще три наступні зустрічі у Вінниці – 25 квітня, у Києві – 23 травня та в Одесі – 13 червня.

текст: Петро Дідула