Львів готується стати центром активного парафіяльного життя Європи

Львів прийматиме 30-й, ювілейний, Колоквіум європейських парафій (СЕР), що об’єднує священиків і мирян, які хотіли б надати більш динамічного життя своїм парафіям.

Три дні поспіль – 9-11 березня – у Львові, у центрі Архистратига Михаїла, відбувалися засідання Президії CEP та оргкомітету від України, на яких визначено дату, тему, гасло та дорослу і молодіжну програми Колоквіуму в Україні.

Отож, ювілейний СЕP відбуватиметься з 27 липня по 1 серпня 2019 року у Львові.

Його гасло: «Чи можуть відмінності нас об’єднати?»

Головна тема: «Хто допоможе нам бути християнами у сучасній Європі?» 

Визначені підтеми для обговорення:

1. Папа Франциск та Його бачення сучасної Церкви (вибрано Римського архиєрея, бо він є церковним провідником, який найбільш відважно пропонує конкретні кроки для практичного християнського життя в нинішніх секулярних умовах);

2. Притча про блудного сина (Одна з найвідоміших притч, яка міститься в Євангелії від Луки 15:11-32. Сюжет цієї притчі у символічній формі ілюструє взаємовідносини між людиною та Богом. Наголос повинен бути на особі Старшого брата, який грає роль «праведного християнина, що перешкоджає невоцерковленим почуватися вільно в Церкві»);

3. Гідність кожної людини. Хто допоможе нам бути християнами у сучасній Європі? (Один із головних викликів для сучасних християн – вийти зі своїх храмів, щоб зустрічатися із всіма людьми, не осуджуючи нікого, всім пропонуючи Христову любов).

Рішення про гасло, головну тему і підтеми СЕP на 2019 рік прийняла Президія Колоквіуму за участю Президента цієї організації о. Антоніо Касара (Мальта), єпископа-емерита РКЦ Мартіна Гачера (Щвейцарія), представниці БФ “Реновабіс”, відповідальної за учасників зі східної Європи на СЕР Маргарет Майєр (Німеччина) та ін. і українського оргкомітету.

Гасло і тема прийняті, хоч ще можуть бути мінімально уточнені експертами-богословами CEP.

Тепер розпочинається кропітка праця з підготовки цього велелюдного саміту у Львові. Очікується на приїзд 150-ти учасників СЕР з різних країн Європи і така ж кількість представників українських парафій.

Коментуючи вибір України місцем проведення європейського парафіяльного саміту у 2019 році, Президент CEP о. Антоніо Касар наголосив: «До цього часу Колоквіуми Європейських парафій відбувався лише у країнах західної Європи. Після падіння комуністичної системи настала можливість і для країн східної Європи, в  тому числі і для католиків східного обряду з України, брати участь у такому релігійному саміті. Життя у східній Європі дуже відрізняється від того, що ми маємо у західній Європі, відрізняється воно і в релігійному плані, тому нам надважливо ознайомитися не лише з релігійним життям українських парафій, але й побачити стиль вашого буття, вашу культуру, традиції, звичаї. Нам важливо почерпнути від вас те, чого немає у нас і поділитися з вами тим, що маємо ми».

Слід додати, що у рамках проведення СЕР у Львові вечорами відбуватимуться так звані «Свята нації», де групи з різних країн зможуть представити свої «національні родзинки».

Український оргкомітет зараз розробляє програму представлення України на такому «Святі нації».

О. Антоніо Кесар також розповів, чому для проведення Колоквіуму Європейських парафій в Україні обране саме гасло: «Чи може відмінність нас об’єднати?»

«Європа сьогодні є дуже секуляризованою і різноманітною. Європейці опинилися перед проблемою, як віра може об’єднати нас, як ми можемо бути єдиними у Тілі Христовім. В Україні та відмінність особливо помітна, тому дуже актуально провести у вас зустріч саме під таким гаслом і прийти до спільного рішення, як ми, такі різні, можемо об’єднатися у Христі».

Як правило, робота Колоквіуму полягає не лише у представленні доповідей на задану тематику та дискусій, як це все втілити у життя, а також в ознайомленні учасників конгресу з культурою та визначними місцями міста його проведення. Отож, український оргкомітет планує організувати візити учасників Колоквіуму до 10-ти найуспішніших парафій УГКЦ у Львові, відвідини монастирів в Уневі та Крехові, міста Жовкви, відомого своєю сакральною та історичною архітектурою.

Прийнято рішення, що робочі засідання СЕР проходитимуть у конференц-залі Львівської духовної семінарії Святого Духа (УГКЦ).

Український оргкомітет СЕР має півтора року на організацію цього непересічного релігійно-суспільного заходу у західній столиці України.

Додамо, Рух християнських парафій під назвою (СЕР) – Колоквіум європейських парафій – започатковано 1961 року. Кожні два роки представники католиків різних країн Європи збираються на конгрес, у якому беруть участь єпископи, священики, богослови і активні миряни, щоб обговорити питання: як бути добрими християнами в сучасному світі, як передати віру наступним поколінням, як шукати нові форми євангелізації, як оживити парафії? Цей рух розпочався в РКЦ в 1963 році, останніми десятиліттями до нього долучилися і греко-католики України, Румунії Угорщини. Зараз в ньому представлені 35 країн.

Із 2005 року у форумах CEP від УГКЦ бере участь делегація Фонду святого Володимира зі Львова. Саме цей Фонд на чолі з Ігорем Матушевським та Лесею Крип’якевич взяв на себе відповідальність разом з Президією Колоквіуму європейських парафій стати співорганізатором CEP у Львові в 2019 році.

«Український оргкомітет СЕР планує зробити все, щоб така релігійна зустріч європейського масштабу у Львові стала не лише успішним релігійно-суспільним заходом, але й внесла нові акценти у вже традиційні зустрічі Колоквіуму. Вже отримано благословення на проведення СЕР у Львові від митрополита УГКЦ Ігоря (Возьняка)», – розповідає Ігор Матушевський.

Очолює оргкомітет СЕР від України Уляна Щурко: «Фонд святого Володимира вже багато років є учасником цих зустрічей, і щоразу ми переконувалися, що Україна має що показати Європі, навіть дечого навчити. Бо там, де в Європі занепад, у нас розквіт. Хочемо показати, що таке Україна, що таке УГКЦ, представити нас, мирян, як повноцінних учасників Церкви. Ми хочемо показати європейцям активність, життя, молодь у Церкві. Хочемо показати, що УГКЦ жива, молода, і не тільки нам корисно з ними (європейцями) працювати, а й їм із нами. Це дасть можливість нам не лише обмінятися досвідом найкращих практик та активного життя парафії в різних країнах, але передусім дасть змогу «підживити» християнськість Європи, яка зараз переживає не найкращі часи, розкрити автентичність, красу і глибину нашої церковної традиції та віри, дати друге дихання християнству Європи».

«Очікуємо, що завдяки проведенню такої зустрічі у Львові, ми станемо кращими християнами. Час підготовки стимулюватиме наші парафії бути активнішими, ставати спільнотами. Щоб і священик, і миряни несли разом відповідальність за живу парафію. У 2019-му ми маємо показати життєздатність нашої Церкви. Тому обговорення теми «Хто допоможе нам бути християнином у сучасній Європі», – дуже своєчасне і актуальне”, – говорить о. Михайло Димид, член оргкомітету СЕР від України.

Колоквіум Європейських парафій має і молодіжний вимір. Зустріч-2019 в Україні не буде винятком. У Львів прибуде активна парафіяльна молодь з Європи. Тому  молодіжний комітет СЕР, який очолює о. Брайн з Мальти, обговорив програму СЕР у Львові-2019 для молоді. Відповідальною за молодіжну програму від України є Ірина Бутинець.

«Такі зустрічі зближують християнську молодь з різних країн, бо, як виявилося, усіх хвилює одне питання: Церква повинна бути більш відкритою до молоді, розуміти її. У Церкві молодь повинна відчувати себе потрібною. Сподіваємося, що молодіжна програма, яку ми пропонуємо, а це нові зустрічі, дискусії, музичні вечори, буде насиченою та цікавою для молоді СЕР», – говорить Ірина.

Учасники молодіжної програми матимуть свої заходи в основному в приміщенні Центру Митрополита Шептицького Українського католицького університету.

Завершилися наради оргкомітету і президії СЕР спільною Літургією українською, німецькою та англійською мовами у храмі Климентія Шептицького у Львові.

Отож, гасло і тема СЕР у Львові-2019 визначені. Доросла і молодіжна програми затверджені. Залишається лише все зреалізувати на найвищому рівні. Саме цим і займатиметься український оргкомітет впродовж підготовки до цього велелюдного європейського релігійного саміту влітку 2019 року.

Світлини Марка-Богдана Калиняка та Лесі Крип’якевич

Джерело