“Мужність свідчити”

Четверта тематична Зустріч молоді з особами, що пережили різного роду репресії в період Світової війни відкривала проблему мужності свідчення правди, віри, гідності. Зустріч відбувалася в Конференційному залі Богословського факультету Українського Католицького Університету 17 квітня 2013р. в рамках проекту «Діалог поколінь» при підтримці Німецького Федерального фонду «Пам’ять Відповідальність Майбутнє»

«Стус прийняв смерть задля своїх переконань. Він радше віддав своє життя чим зрадити свої погляди. Людина вважала, що за це варто віддати своє життя. Люди завжди мусіли аж в такий радикальний спосіб як мучеництво свідчити свої переконання. Коли говоримо сьогодні про мужність свідчити про свої моральні і релігійні переконання, коли говоримо в тих категоріях мусимо поставити собі питання в що ми віримо, кому ми віримо і що ми маємо зробити, щоб відстояти свої переконання як служіння правді. Сьогодні свідчення є дуже важливі. Ми живемо в прикрий час. Чи можна з того вийти сьогодні? Так, можна. Як? Свідченням своєї віри, свідченням свого переконання.! Воно може бути нелегке. Ми знаємо історії, що ті які не хотіли відректися своїх переконань, могли втратити життя.!».

Такими словами розпочав Зустріч з двома сотнями студентів різних ВУЗів, кардинал Любомир Гузар та групою свідків, а саме Юрія Геврича, с.Юліти Похудай, Наталі Николин і о.Петра Барана – жертв совєтської тоталітарної системи. Тема Зустрічі «Мужність свідчити віру» була побудована в новому форматі дискусій, обміну міркуваннями, запитаннями, свідченнями.

Організатори Зустрічі – Фонд св.Володимира, Інститут Історії Церкви та Інститут лідерства та управління УКУ. Метою зустрічі була передача живих свідчень про терор та приниження гідності особи, збереження пам’яті та пошук засобів зцілення через прощення та примирення зранених людей та їх нащадків, усвідомлення відповідальності за майбутнє. Модератором Зустрічі був професор Олег Турій, проректор з наукової роботи УКУ.

Перша половина конференції мала в собі свідчення людей, які пережили репресії совєтської тоталітарної системи за мужність свідчити правду про свої переконання, за збереження своїх моральних і національних духовних засад. Мужність того часу, про який свідчили свідки, часто коштувала заслання, вигнання з роботи, звільнення з інституту, а бувало коштувала й життя.

Друга половина конференції складалася з свідчень молодих людей, їх роздумів про сучасні вартості в світі, про вибір вартостей, про важливість свідчень мужності з минулого, про поняття «мужність», «вірність», «чесність», «дошлюбна чистота» в сучасних обставинах.

Зустріч завершили цікаві історії з табірного життя, якими поділився знаний політвязень і моральний авторитет, президент Інституту Релігії і Суспільства, член групи 1-го грудня Мирослав Маринович.