Діалог поколінь

Зустріч “Гідність в негідних обставинах”

Вистава “Двадцятилітні”

“Мужність свідчити”

По місцях терору

Зустріч “Різдво в неволі”


 

      Шлях до примирення

Ще донедавна існував Німецький Фонд « Взаєморозуміння і примирення», який займався пошуком людей, що були в воєнний час на примусових роботах в Австрії і Німеччині та надавав їм грошову компенсацію. Кошти одержувало багато людей і це в якійсь мірі пом’ягшувало заподіяну колись нацистами кривду. Сьогодні нема вже цих людей і остаточно згорнув свою діяльність в 2007 р. фонд «Взаєморозуміння і примирення».

Німецька і європейська культура пам’яті, бажаючи закріпити в історії нацистську примусову працю, продовжила благодійну лінію примирення і прощення, утворивши в 2000 році німецький Федеральний Фонд «Пам’ять, Відповідальність, Майбутнє» – EVZ. Ця гуманітарна програма підтримки для України у співпраці з Всеукраїнською благодійною організацією «Турбота про літніх», бюро якої знаходиться в Києві, створила, фінансово підтримала і заохотила до розвитку цілу мережу проектів по Україні, скерованих на лікування ран, завданих людям воєнного періоду тоталітарними системами. Результатом цього проекту мало б бути зцілення зранених страшними пережиттями в роках воєн, депортацій, вимушених еміграцій, несправедливих засуджень, терору, гулагів і концтаборів людей, які ще живуть між нами.

В Україні є ряд інституцій, які збирають і опрацьовують документи і спогади періодів репресивних систем тоталітарного минулого. Це Інститут Національної пам’яті, Меморіал-музей «Тюрма на Лонцького», Інститут Історичних Досліджень АН України, Інститут Історії Церкви УКУ.

Унікальність цих проектів ще й в тому, що їх актуальність можлива тільки сьогодні, бо це воєнне покоління щоденно відходить від нас, забираючи з собою безцінні живі спомини і свідчення, важливість яких трудно переоцінити. Страх, який панував в репресивних системах, зупиняв передачу досвіду, традиції та історичного минулого молодому поколінню, що створювало момент обриву історичної тяглості, чим завжди користувався окупант, насаджуючи свою історію. Ми все ще маємо нагоду зібрати важливі спогади, які можуть стати цінною мозаїкою історії того часу, що стане підгрунтям для примирення майбутніх поколінь через пізнання правдивої історії.

Сьогодні, будуючи молоду державу, є велика потреба передати досвід і правду про пережите молодому поколінню, яке оцінить героїчні фундаменти стійкості своїх предків, які не зламалися задля їх майбутнього.

У Львові частину цього проекту Німецького Федерального Фонду EVZ під назвою «Діалог поколінь» реалізує Фонд святого Володимира. В його програмі є створення можливостей для діалогу між людьми, які пережили репресії, з молодим поколінням. Діалоги відбуваються в формі вечорів-зустрічей за філіжанкою кави чи чаю, підчас одноденних подорожей і прощ з перекускою на природі, обговорень після спільно огляненого фільму чи театральної вистави, вечорів пісень воєнного часу.

Багато колишніх політв’язнів, чи осіб, які пережили концтабори, є вже немобільними. Більшість осіб, що діляться споминами, є пожиттєво травмованими і часто загубленими в сучасному прагматичному світі. Тому радісно вони вітають молодь, що приходить до них з символічним подарунком, привітанням чи бажанням розділити пережитий біль і навіть записати на диктофон.

Шляхетність задуму керівників Федерального фонду є у намірах змінити моральний клімат суспільства, зраненного, приниженого, травмованого фізично і психічно, пробудити почуття солідарності у співстражданні, зацікавити минулим молодь.

Можливості оздоровлення депресивного стану осіб, що пережили воєнні травми, відкриваються через спілкування, суспільне запотребовання, можливості навчання, пізнання, радісні пережиття, які створює спільнота Фонду св. Володимира у Львові та інші організації в Україні, які входять в мережу цього великого проекту. «Діалог поколінь» є цінним здобутком для всього Східноєвропейського регіону, який зазнав страхіть терору.

Дія проекту Федерального Німецького Фонду EVZ є відкрита не тільки на проблеми і наслідки нацизму, а теж на страхітливу світову ідеологію ХХ століття як комунізм, який дотепер не дочекався міжнародного морального і кримінального трибуналу. Більше того, комунізм продовжує свою практичну діяльність в Україні, перевтілюючись в олігархізм чільних носіїв нового капіталізму.

Тому в проектах ЕVZ є місце для свідчень про всі історії насилля ХХ століття, які пережила Україна, а Федеральний Фонд Німеччини служить зразком моральної і політичної відповідальності.

Леся Крип’якевич

Координатор проекту «Діалог поколінь»